Na przekór jesiennej chandrze – najlepsze książki samopomocowe
Jesień i zima to czas, w którym nasze samopoczucie jest wystawione na dużą próbę. Krótsze dni, mało słońca, nieprzyjemna aura na zewnątrz i mało czasu spędzanego na świeżym powietrzu sprzyjają pogarszaniu się nastroju. Długie wieczory można jednak wykorzystać na to, by dowiedzieć się więcej o emocjach i nauczyć się je rozpoznawać, a także nauczyć się, jak radzić sobie ze stresem, przygnębieniem czy dręczącymi myślami. W jaki sposób? Czytając wartościową literaturę samopomocową. Przedstawiamy kilka propozycji, które mogą pomóc Ci radzić sobie z problemami i wyjść naprzeciw jesiennej chandrze.
W pułapce myśli. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem
Steven C. Hayes, Spencer Smith (2014)
„W pułapce myśli” to książka, w której znajdujemy zarówno wyniki najnowszych badań, jak i praktyczne porady, co zrobić, by poradzić sobie ze swoimi emocjami. Większość zagadnień skoncentrowana jest na terapii akceptacji i zaangażowania, czyli terapii ACT, która zakłada i uczy, że należy być bardziej uważnym i skupionym na chwili obecnej oraz zorientowanym na to, co dzieje się teraz, zamiast analizować bolesne wydarzenia i destrukcyjne emocje z przeszłości. Autorzy udowadniają, że uważność i akceptacja tego, co nas otacza, może pomóc w dążeniu wybraną drogą i dokonywaniu odpowiednich wyborów (i pokazują, jak to zrobić).
Emocjonale pułapki przeszłości. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań?
Gitta Jacob, Hannie van Genderen, Laura Seebauer (2019)
W „Emocjonalnych pułapkach przeszłości” dostajemy solidną dawkę dowodów na to, że doświadczenia, zwłaszcza z dzieciństwa, kształtują nas w dorosłym życiu. To, co wydarzyło się w przeszłości, może zarówno przywoływać pozytywne emocje, jak i przytłaczać nas, powodować smutek oraz popychać w kierunku utartych, niekoniecznie budujących strategii. W książce nie kończy się jednak tylko na dowodach i suchych faktach. Możemy dowiedzieć się z niej, jak wyzwolić się z negatywnych wzorców myślenia, które powstały na bazie naszych doświadczeń. Poznamy powiązania między tym, czego doświadczyliśmy, a tym, jakie towarzyszą nam emocje i zachowania. „Emocjonalne pułapki…” to poradnik, który dzięki wykorzystaniu zasad terapii schematów może stać się źródłem praktycznej wiedzy oraz przydatnych narzędzi.
Relacje na huśtawce. Jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań?
Avigail Lev, Matthew McKay, Michelle Skeen, Patrick Fanning (2018)
„Relacje na huśtawce” to swoisty trening społecznych umiejętności. W poradniku znajdziemy praktyczne techniki rozpoznawania tych wzorców zachowań, które powstały na skutek minionych doświadczeń, a także poznamy metody radzenia sobie z ograniczającymi, utrudniającymi życie schematami. Wszystko po to, by móc budować trwałe, głębokie i satysfakcjonujące relacje.
Umysł ponad nastrojem. Zmień nastrój poprzez zmianę sposobu myślenia
Dennis Greenberger, Christine Padesky (2006)
Podręcznik „Umysł ponad nastrojem” został napisany przez terapeutów i psychologów klinicznych. Opiera się w głównej mierze na teorii terapii poznawczo-behawioralnej (CBT). Dzięki informacjom i praktycznym poradom zawartym w książce możemy nauczyć się, jak rozpoznawać własne myśli i emocje oraz jak analizować nastroje; jak znajdować źródła tych emocji, a także jak unikać błędów w postrzeganiu rzeczywistości i szkodliwych wzorów, które kształtują naszą rzeczywistość.
Inne propozycje:
- Pokonać lęki i fobie. Jak radzić sobie z niepokojem i napadami paniki, Amr Barrada, Judith Bemis,
- Pokonaj depresję, stres i lęk, czyli terapia poznawczo-behawioralna w praktyce, Stephen Briers (2011),
- Siła rezyliencji. Jak poradzić sobie ze stresem, traumą i przeciwnościami losu, Glenn R. Schiraldi (2019),
- Siła stresu. Jak stresować się mądrze i z pożytkiem dla siebie, Kelly McGonigal (2016),
- Siła woli. Poznaj i wykorzystaj mechanizmy samokontroli, Kelly McGonigal (2015).
0 Comments