Książki dla starszej młodzieży – na czym polega fenomen literatury young adult?
Dorastanie to trudny czas. Młodzi ludzie poszukują własnej drogi, mierzą się z wieloma wyzwaniami i przeciwnościami losu. Doświadczają wielu intensywnych emocji, z którymi nie zawsze umieją sobie radzić. Dorośli nie potrafią mówić ich językiem. Boją się odrzucenia wśród przyjaciół. Gdzie mogą szukać zrozumienia? W literaturze young adult, poruszającej zagadnienia ważne i wartościowe dla tych, którzy właśnie wkraczają w dorosłość. Poznaj nasze propozycje książek dla starszej młodzieży.
Krystal Sutherland Prawie ostateczna lista najgorszych koszmarów, wyd. Wydawnictwo Dolnośląskie
Powieść, która pod płaszczem lekkiej treści, nieco cukierkowej okładki i wartkiej fabuły porusza bardzo poważny temat zaburzeń psychicznych. Bohaterowie Prawie ostatecznej listy… mierzą się z fobiami, atakami paniki, stanami lękowymi i depresją.
Esther Solar – główna bohaterka książki – doskonale zna smak paraliżującego strachu. Pochodzi z rodziny, która przepełniona jest fobiami. Ojciec boi się otwartej przestrzeni, matka – pecha. Wujek obsesyjnie myśli o wszechobecnych zarazkach, a brat traci kontakt z rzeczywistością, gdy tylko ogarnia go ciemność. Esther przygotowała (prawie ostateczną) listę wszystkich rzeczy, które wpędzają ją w przerażenie. Wciąż nie wie jednak, co będzie jej największą fobią.
Życie bohaterki zmienia się, kiedy na jej drodze staje Jonah. Chłopak postanawia rzucić wyzwanie koszmarom Esther i… stawić im wszystkim czoła. Czy historia zakończy się totalną katastrofą? Przekonaj się sam!
S. E. Hilton Outsiderzy, wyd. Zysk i S-ka
Powieść, którą S. E. Hilton napisała jako… szesnastolatka, przeszła do klasyki amerykańskiej literatury młodzieżowej i od kilku dekad znajduje się na liście lektur obowiązkowych. Na zachodzie porównywana jest do Buszującego w zbożu Salingera. Polskim czytelnikom może nieco przypominać również Chłopców z Placu Broni Molnára.
Outsiderzy to opowieść o dwóch młodzieżowych gangach, które wywodzą się z różnych klas społecznych. Śledzenie rywalizacji, jaka się między nimi toczy, to dla czytelnika cenna lekcja i okazja do przemyślenia własnej hierarchii wartości.
Powieść S. E. Hilton traktuje o przyjaźni zrodzonej na ulicy, codziennych trudnościach, życiu u progu dorosłości i społecznej sprawiedliwości. Co ważne, kwestie te są poruszane przy użyciu łatwego, lekkiego języka.
Zobacz również:
Książka dla nastolatka – przegląd wakacyjnych propozycji
Markus Zusak Złodziejka książek, wyd. Nasza Księgarnia
Historia powieści dzieje się na terenie hitlerowskich Niemiec, tuż przed wybuchem II wojny światowej. Od pierwszych stron Złodziejki książek wyczuć można atmosferę strachu, niepewności i zagrożenia, spowijającą życia bohaterów.
To właśnie w takich czasach przyszło dorastać Liesel Meminger, głównej bohaterce powieści. Dziewczynka, na przekór wszechobecnej propagandzie i antysemickim nastrojom, szuka własnej drogi i uczy się człowieczeństwa. Dzięki wykradanym książkom poznaje moc słów i coraz bardziej poszerza swoje horyzonty.
Życie Liesel zmienia się jeszcze bardziej, gdy jej rodzina decyduje się na to, by udzielić schronienia pewnemu Żydowi.
Nicola Yoon Słońce też jest gwiazdą, wyd. Wydawnictwo Dolnośląskie
Słońce też jest gwiazdą to opowieść o Natashy, która pochodzi z Jamajki. W wieku 8 lat bohaterka wraz ze swoją rodziną zamieszkała w Stanach Zjednoczonych. W ciągu kilku lat Natasha zadomowiła się w Ameryce, przeżyła swoją pierwszą miłość i pierwsze rozczarowanie, kiedy jej chłopak dopuścił się zdrady.
Niestety, w życiu Natashy pojawia się potężny problem. Wraz z rodzicami – którzy przebywali w Stanach nielegalnie – dziewczyna zostaje deportowana do kraju swojego urodzenia. O fatalny obrót zdarzeń Natasha obwinia swojego ojca. Jest – delikatnie mówiąc – wściekła. Co z tego wyniknie? Sięgnij po lekturę, aby się tego dowiedzieć!
0 Comments