Jak wybrać idealny przewodnik turystyczny?
Przewodniki różnią się od siebie wielkością czy grubością, formą wydania, oprawą graficzną i oczywiście zawartością. Jedne mają postać kieszonkową – są lekkie i kompaktowe; inne to duże i ciężkie kompendia wiedzy, a jeszcze inne są dostępne w wersjach elektronicznych. To, na jaki rodzaj przewodnika się zdecydujesz, zależy od tego, jak i kiedy masz zamiar z niego korzystać. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając idealny przewodnik.
Przewodnik drukowany czy elektroniczny? Format przewodnika
Duże, obszerne przewodniki
Jeśli przestudiować przewodnik przed wyjazdem i poznać dokładnie miejsce, do którego się wybierasz, możesz zdecydować się na wersję w rozmiarze XXL. Takie wydania zawierają często wiele interesujących, ważnych i przydatnych informacji. Nie sprawdzą się jednak w podróży, zwłaszcza jeśli masz zamiar dużo się przemieszać i podróżować z plecakiem.
Przewodniki kieszonkowe
Jeśli szukasz przewodnika, z którego będziesz korzystać w trakcie wyjazdu, przyjrzyj się wersjom kieszonkowym przewodników. Są małe, lekkie, a do tego często zawierają informacje niezbędne w terenie.
Przewodniki w wersji cyfrowej
Wersje elektroniczne przewodników to rozwiązanie, które łączy zalety obu poprzednich wariantów. Z jednej strony mogą zawierać naprawdę dużo informacji, z drugiej – nie potrzebujesz przeznaczać na nie dodatkowego miejsca w bagażu. Wystarczy telefon, tablet lub ewentualnie czytnik e-booków. Często tego typu wydania zawierają interaktywne mapy czy aktywne linki, które przenoszą Cię np. na strony lokalnych przewoźników. Poza tym autorzy, wprowadzając aktualizacje, udostępniają je osobom, które wcześniej zakupiły przewodnik. Wystarczy pobrać nową wersję pozycji, bez ponoszenia dodatkowych opłat. Minusem w podróży jest konieczność pilnowania, by telefon czy tablet były naładowane.
Wskazówka!
Jeśli niektóre informacje z przewodnika chcesz mieć w wersji fizycznej, wydrukuj tylko te strony, które Cię interesują, a resztę przechowuj w wersji cyfrowej.
Skład przewodnika
Zwróć uwagę, jak przewodnik wygląda w środku. Nie chodzi tylko o to, czy jest atrakcyjny wizualnie i ma dużo kolorowych zdjęć. Sprawdź przede wszystkim, czy przewodnik jest czytelny. Zdarza się, że wydawcy, chcąc oszczędzić miejsce, stosują mały font (czcionkę) i rezygnują z odstępów, a każde wolne miejsce wykorzystują na treść. Wszystko to sprawia, że zawartość przewodnika jest nieczytelna i niepraktyczna.
W przypadku dużych przewodników, do studiowania przed wyjazdem, nie będziesz mieć raczej podobnego problemu. Jeśli jednak zależy Ci na pozycji, którą zabierzesz ze sobą w podróż, zwróć uwagę na to, czy przewodnik:
- Ma uporządkowany i czytelny spis treści.
- Jest przejrzysty i łatwo się po nim poruszać, a wszelkie oznaczenia, skróty, odsyłacze są zrozumiałe.
- Ma oznaczenia graficzne na brzegach stron.
- Zawiera pomysły na trasy trekkingowe/wycieczkowe (czy atrakcje są zgrupowane w szlaki turystyczne, czy może tylko opisane na kolejnych stronach).
- Zawiera wypunktowania, tabelki, ramki, pogrubienia i kolory w nagłówkach – słowem wszystko, co ułatwia szybkie znalezienie właściwych informacji.
Data wydania przewodnika
Przewodnik powinien być aktualny. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy sytuacja zmienia się dynamicznie, z roku na rok. To, co było aktualne np. przed pandemią, dzisiaj może wyglądać już zupełnie inaczej. Mowa np. o wymaganych dokumentach, formalnościach, cenach czy dostępności atrakcji.
Zanim kupisz dany przewodnik, sprawdź na pierwszej lub ostatniej stronie, kiedy był wydany. W przypadku przewodników elektronicznych sprawdź datę ostatniej aktualizacji treści.
Czy przewodnik powinien zawierać mapy?
Dobry przewodnik zawiera więcej map niż tylko mapę kraju. W podróży przydatne są bardziej szczegółowe mapy, np. przedstawiające konkretne regiony, obszary, miasta czy nawet dzielnice wraz z ważniejszymi atrakcjami. Zwróć uwagę, czy nazwy miejsc są przedstawione tylko w języku polskim, czy może też w angielskim lub lokalnym. Trudno będzie zapytać kogoś o pomoc, dysponując jedynie polską nazwą danego miejsca.
Przewodnik ze zdjęciami czy bez zdjęć?
Zdjęcia w przewodniku są przydatne, ale nie powinny stanowić głównego źródła wiedzy. Powinny być uzupełnieniem zawartych treści. Ponadto duże, kolorowe, wyretuszowane fotografie mogą zakrzywiać obraz rzeczywistości i podnosić Twoje oczekiwania. A to z kolei może się wiązać z rozczarowaniem po dotarciu na miejsce.
Jakie powinny być zdjęcia w przewodniku? Widoczne, dobrze opisane, prezentujące konkretne miejsca. Powinny ułatwiać orientację w terenie.
Przydatne dodatki
Niektóre przewodniki, zwłaszcza te w wersji elektronicznej, zawierają dużo przydatnych dodatków. Są nimi np.
- Dokładne mapki, a w wersjach cyfrowych mapy interaktywne,
- Kody QR i linki – przekierowujące do bardziej obszernych i szczegółowych informacji, które niekoniecznie muszą zajmować miejsce w przewodniku.
- Odniesienia do innych zabytków czy atrakcji (także imprez tematycznych) znajdujących się w okolicy miejsca, w którym jesteś.
- Harmonogram imprez turystycznych (i nie tylko).
- Listy darmowych atrakcji.
Kto napisał przewodnik?
Do niedawna za najbardziej rzetelne i wartościowe uznawano przewodniki takich wydawnictw jak National Geographic, Pascal, Bezdroża czy Berlitz. Dziś oczywiście przewodniki sygnowane logotypami tych wydawców również należą do wartościowych, jednak nie są to jedyne pozycje na rynku godne uwagi.
Coraz więcej prywatnych osób wydaje swoje przewodniki. Możesz więc znaleźć świetną pozycję napisaną przez zaprawionego podróżnika, który wydał przewodnik własnym sumptem. Warto jednak dowiedzieć się więcej o autorze, prześwietlić jego relacje z podróży, blogi, kanał YouTube czy social media i przekonać się, co reprezentuje. Może zdarzyć się, że wyłowisz prawdziwą perełkę, która powie Ci o danym miejscu więcej niż przewodnik wydany w dużym wydawnictwie. Takie przewodniki, choć często na bardzo dobrym poziomie, są nastawione na dużą sprzedaż, w związku z czym mogą opisywać wyłącznie te miejsca, które są najbardziej atrakcyjne dla jak największej ilości ludzi, a co za tym idzie – w praktyce są najbardziej zatłoczone.
0 Comments