Czy dzieci lubią czytać? Badania i wnioski
J. K. Rowling – autorka bestsellerowego cyklu o przygodach Harry’ego Pottera – przekonywała, że osoby, które wierzą, że w dobie cyfrowej sztuka czytania wśród dzieci zanika, bez wątpienia są MUGOLAMI. Jak jest naprawdę? Sprawdzamy w najnowszych badaniach!
Książki w życiu najmłodszych dzieci
Na początku 2023 roku znana sieć księgarni przeprowadziła badania dotyczące stanu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Rodziców zapytano o to, ile czasu ich dzieci poświęcają na samodzielną lekturę lub kontakt z książkami (czytanie przez inną osobę na głos). Czego możemy dowiedzieć się z tego badania?
- Dzieci z grupy 0-5 lat – aż 70% rodziców dzieci z tej grupy wiekowej deklaruje, że czyta swoim dzieciom każdego dnia. Kolejne 20% robi to kilka razy w tygodniu. Ile czasu poświęcają na wspólną lekturę? Połowa dzieci w wieku 0-5 lat spędza z książką około 30 minut, 20% – godzinę. Okoliczności, w których rodzice najczęściej czytają swoim najmłodszym pociechom, to przede wszystkim wieczorne usypianie (nawet 80% respondentów). Książki towarzyszą jednak dzieciom również w ciągu dnia – 70% rodziców sięga po nie w ramach zabawy i wspólnego spędzania czasu. Ponadto, rodzice czytają dzieciom również wtedy, gdy chcą wypełnić im czas oczekiwania (np. w poradni lekarskiej) lub w podróży.
Co ciekawe, w ostatnich latach dynamicznie rośnie popularność audiobooków i słuchowisk. Rodzice chętnie korzystają z lektur czytanym głosem lektora – traktując je zarówno jako alternatywę dla czytania na głos, jak i uzupełnienie czytelniczej rozrywki. Z audiobooków korzysta niemal połowa badanych rodziców małych dzieci.
- Dzieci z grupy 6-15 lat – zdecydowana większość rodziców deklaruje, że dzieci z tej grupy wiekowej czytają bardzo często – 40% codziennie, a 35% kilka razy w ciągu tygodnia. 13% respondentów przyznało, że ich dzieci w wieku 6-15 lat czytają bardzo rzadko lub wcale nie sięgają po książki. Większość dzieci czyta w ciągu dnia, traktując tę aktywność jako formę rozrywki. Część z nich wciąż czyta (samodzielnie lub z opiekunem) przed zaśnięciem.
Wyniki przeprowadzonego badania wydają się optymistyczne. Interpretując je warto uwzględnić dwie kwestie: pytania dotyczące czytelnictwa wśród dzieci zadawano rodzicom, a nie dzieciom, co może stwarzać pole do ewentualnych zniekształceń. Badanie przeprowadzono zaś wśród klientów księgarni – osób, które są zainteresowane czytaniem.
Starsze dzieci i nastolatki – czytają czy nie czytają?
Aby poszerzyć perspektywę, którą ukazało poprzednie badanie, powołamy się na inne opracowanie. Brytyjska organizacja National Literacy Trust regularnie sprawdza, jak wygląda relacja dzieci z literaturą. I – niestety! – co roku przekazuje nam coraz bardziej niepokojące trendy. Wyniki badania przeprowadzonego w 2023 roku są najgorszymi od niemal 20 lat.
Ponad 56% ankietowanych dzieci i młodzieży w wieku 8-18 lat deklaruje, że czytanie nie sprawia im przyjemności i nie lubią spędzać swojego wolnego czasu na lekturze. Najmniejsze zainteresowanie książkami wykazują dzieci, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, rodzinnej i zagrożonej wykluczeniem społecznym.
Autorzy badania wskazują, że przyjemność z czytania u dzieci zwiększa posiadanie spokojnego i cichego miejsca, w którym mogą oddać się lekturze, a także odpowiednich wzorców – rodziców, opiekunów czy starszego rodzeństwa, którzy chętnie spędzają swój wolny czas z książką.
Szukasz sposobu, by zachęcić dziecko do czytania? Zajrzyj do tych wpisów:
0 Comments