Premiery książkowe – jesień 2020
Długie wieczory, chłód, opadające liście, a do tego dużo czasu spędzanego w domu – wszystko to zdecydowanie sprzyja czytaniu książek. Na szczęście jesień 2020 obfituje w ciekawe premiery książkowe. Sprawdź, jakie nowości na rynku wydawniczym pojawiły się tej jesieni.
Edward Carey, „Mała”
Książka, która otrzymała tytuł Książki Roku „The Times”, miała w Polsce premierę 1 września. Opowiada historię osieroconej dziewczynki o wielkim sercu i niesłychanej odwadze, która dzięki determinacji i uporowi pokonała w życiu wiele przeszkód, a dzięki życiowemu doświadczeniu wyrosła na legendarną… Madame Tussaud. Jest to historia porywająca, olśniewająca, intrygująca, ironiczna, inspirująca i zarazem zmuszająca do refleksji oraz cierpkich przemyśleń. Doskonała w obecnych czasach.
Marek Niedźwiedzki, „DyrdyMarki”
Książka, będąca autobiografią, pamiętnikiem i zbiorem przemyśleń jednego z najpopularniejszych dziennikarzy muzycznych w Polsce, ukazała się 2 września. Marek Niedźwiedzki, legenda polskiego radia, człowiek, którego głosu nie można pomylić z żadnym innym, opowiada w niej o życiu na antenie i życiu prywatnym, czasach PRL-u oraz współczesności, muzyce, podróżach i życiu codziennym. Zaprasza do zapoznania się z kolekcją płyt, która liczy aż 15 000 sztuk i do wysłuchania własnej listy płyt i utworów wszechczasów. Opowiada o swoich popisowych daniach, ulubionych alkoholach, sportowych osiągnięciach, spotkaniu z Madonną czy przyjęciu u Lionela Richiego. Zabiera czytelnika w podróż po świecie wielkich gwiazd oraz po własnym, domowym zaciszu.
Paweł Kapusta, „Pandemia. Raport z frontu”
Mimo iż pandemia wybuchła dopiero na początku 2020 roku, to już 2 września miała miejsce premiera książki Pawła Kapusty. Autor raportuje w niej pierwsze miesiące po wybuchu pandemii, przypomina, z czym mierzyli się ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni czy pielęgniarki, a także pracownicy hospicjów, listonosze, funkcjonariusze służby więziennej, ekspedienci w supermarketach, pracownicy zakładów pogrzebowych, nauczyciele. Poświęca też uwagę osobom, które zmagały się z chorobą oraz ludziom, których bliscy zachorowali w czasie pierwszej fali pandemii.
Katarzyna Nosowska, „Powrót z Bambuko”
Premiera drugiej książki Katarzyny Nosowskiej miała miejsce 16 września. Autorka, w typowy dla siebie sposób, z humorem, ironią i nutą nostalgii oraz dystansem opowiada o swoich rozterkach, dylematach, mniejszych i większych problemach. To ogrzewająca ducha narracja dla każdego, kto szuka wsparcia i pocieszenia w tych trudnych czasach.
Swietłana Aleksijewicz, „Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy”
Reportaż Swietłany Aleksijewicz ukazał się w Polsce 2 września. Autorka daje głos tym, którzy go nie mieli – rosyjskim, białoruskim, ukraińskim, żydowskim, tatarskim, oriamińskim, łotewskim, cygańskim, tadżyckim i wielu innym dzieciom, którym przyszło żyć w czasach wojny ojczyźnianej. Miliony dzieci wówczas zginęły, a te, które przeżyły, już do końca życia borykały się z traumą. Wspomnienia dziecka, które przeżyło wojnę, to wspomnienie zabaw w strzelanie, wspomnienie kozy, dzięki której cała rodzina mogła przeżyć, grzybów zbieranych w lesie, ale także śmierci, głodu i cierpienia.
Inne premiery jesieni
Jesienią 2020 na rynku wydawniczym pojawiło się znacznie więcej wartych uwagi pozycji. Są nimi m.in.:
- Wojciech Jagielski – „Strona świata. Reporter o świecie, który gwałtownie się zmienia:, 30 września,
- Demi Moore – „Intymnie”, 30 września,
- Halina Szpilman – „Żona pianisty”, 30 września
- Mary L. Trump – „Zbyt wiele i nigdy dość. Jak moja rodzina stworzyła najniebezpieczniejszego człowieka na świecie”, 7 października,
- Jacek Dukaj – „Imperium chmur”, 2 września,
- Dorota Masłowska – „Jak przejąć kontrolę nad światem 2”, 2 września,
- Anne Applebaum, Paweł Potoroczyn – „Matka Polka”, 2 września,
- Ali Smith – „Jesień”, 2 września,
- Ronan Farrow – „Złap i ukręć łeb. Szpiedzy, kłamstwa i zmowa milczenia wokół gwałciceli”, 2 września,
- Piotr Pytlakowski – „Ich matki, nasi ojcowie”, 15 września,
- Joe Hill – „Gaz do dechy”, 16 września,
- Patrick Radden Keefe – „Cokolwiek powiesz, nic nie mów”, 16 września,
- Paweł Huelle – „Talita”, 30 września.
Śledź nasz blog na bieżąco i zdobywaj więcej informacji ze świata literatury, sztuki i kultury! Zapraszamy!
0 Comments