Powrót dziecka do szkoły – jak przygotować się do zakupów szkolnych i nie zwariować?
Sierpień to czas, kiedy z jednej strony cieszymy się trwającymi wakacjami, a z drugiej z pewnym niepokojem zerkamy w stronę kalendarza i nieuchronnego końca lata. Już niebawem nasze dzieci wrócą do szkolnych ławek. Jak przygotować się na rozpoczęcie roku szkolnego? Jak zabrać się za kompletowanie wyprawki? Jak zaplanować wszystkie zakupy i… nie zwariować? Podpowiadamy!
Po pierwsze: przemyśl to
Zdecydowanie najgorszym pomysłem jest gorączkowe bieganie po sklepie bez listy i planu. Takie zakupy często kończą się wysokimi rachunkami i niepełną wyprawką – pośpiech, nerwy i improwizacja sprawiają, że zapominamy o niezbędnych produktach.
Zanim wyruszysz do sklepu, poświęć chwilę na przemyślenie potrzeb swoich dzieci – z uwzględnieniem ich wieku, wymagań konkretnej placówki oraz tego, co posiadasz w domu (być może młodsze dziecko będzie mogło skorzystać z podręczników po starszym rodzeństwie, a plecak z zeszłego roku wystarczy tylko odświeżyć?).
Postaraj się stworzyć szczegółową listę zakupów. Najlepiej, jeżeli do jej stworzenia zaprosisz głównego zainteresowanego.
Podręczniki edukacyjne i zeszyty
Najważniejszym punktem każdej wyprawki są oczywiście podręczniki edukacyjne. Podstawowy pakiet książek zapewnia szkoła. Jeżeli jednak Twoje dziecko szczególnie interesuje się wybranym przedmiotem lub poświęca na jego naukę dużo czasu (np. podczas przygotowań do matury), rozważ kupno dodatkowych materiałów edukacyjnych, takich jak zeszyty ćwiczeń, arkusze maturalne czy podręczniki i pomoce do nauki zdalnej.
Uczniom niezbędne są również zeszyty – w linie, kratkę, gładkie, do nut. Najlepiej, jeżeli kupisz dwie sztuki na każdy przedmiot i dodatkowy notatnik, do swobodnego użytkowania przez dziecko. Do wyboru masz ogromną ilość wzorów – od minimalistycznych po nawiązujące do postaci z bajek, zespołów muzycznych, drużyn piłkarskich, zwierząt i wielu innych.
Zeszyty w twardej okładce czy w miękkiej? Sztywna oprawa sprawia, że zeszyt jest trwalszy i lepiej się prezentuje. Zeszyty w miękkiej okładce są jednak znacznie tańsze i lżejsze, dzięki czemu plecak ucznia ma niższą wagę.
Przybory szkolne
Co oprócz książek i zeszytów? Nie zapomnij o:
- piórniku,
- komplecie długopisów,
- ołówkach,
- temperówce,
- gumce do ścierania,
- zakreślaczach,
- linijce i innych przyborach geometrycznych,
- kleju w sztyfcie,
- nożyczkach,
- akcesoriach plastycznych (blok rysunkowy i techniczny, kredki, farby, pędzle).
Jeżeli nie wiesz, jakie akcesoria będą niezbędne Twojemu dziecku, postaraj się ograniczyć do minimum. Akcesoria plastyczne lub specjalistyczne przybory (np. do geometrii) będziesz mógł dokupić w trakcie roku szkolnego.
Strój sportowy i buty
Szkoła to nie tylko siedzenie w ławce, ale także zajęcia wychowania fizycznego. Najlepiej, jeżeli wyposażysz w swoje dziecko w co najmniej cztery komplety ubrań sportowych – dwa na miesiące letnie (krótkie spodenki i cienkie t-shirt) i dwa na miesiące zimowe (długie spodnie dresowe lub legginsy i koszulki). Jeżeli w ramach WF Twoje dziecko uczestniczy w szczególnych typach zajęć sportowych (np. na basenie), konieczne może być dokupienie dodatkowych strojów.
W szkolnej wyprawce powinny znaleźć się również dwie pary butów sportowych – na WF oraz na zmianę, do noszenia w klasie.
0 Comments