Podręczniki i pomoce do nauki zdalnej – rekomendacje MEN
Czas nauki zdalnej nie jest łatwy dla nikogo – nauczycieli, rodziców, a przede wszystkim uczniów. Niestety, nie mamy wpływu na sytuację epidemiologiczną ani decyzje rządzących odnośnie powrotu do szkół. Możemy jednak postarać się w pełni wykorzystać czas, jaki dzieci spędzają na lekcjach online. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało spis źródeł, z których czerpać można materiały edukacyjne, podręczniki oraz pomoce naukowe. Poniżej przedstawiamy najciekawsze z nich.
Epodręczniki.pl
To bezpłatna platforma dla uczniów oraz nauczycieli, nad którą nadzór sprawuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Można znaleźć na niej m.in.:
- podręczniki oraz materiały dydaktyczne (dokumenty, filmy, audiobooki) w wersji cyfrowej, do wszystkich przedmiotów, na wszystkich etapach kształcenia;
- materiały rozszerzające, wykraczające poza program nauczania – dla uczniów szczególnie zainteresowanych konkretnymi zagadnieniami;
- scenariusze zajęć oraz programy, z których korzystać mogą nauczyciele.
Wszystkie materiały, jakie znajdują się na platformie epodreczniki.pl, są bezpłatne i zgodne z obowiązującą podstawą programową. Można korzystać z nich zarówno poprzez komputer, jak i z urządzeń mobilnych, takich jak tablet czy smartfon.
Lektury online
Pod adresem lektury.gov.pl znaleźć można niemal wszystkie lektury, które powinni znać uczniowie (zarówno w szkołach podstawowych, jak i ponadpodstawowych) i przy których powinni ćwiczyć czytanie ze zrozumieniem. Książki można bezpłatnie pobrać na dowolne urządzenie – komputer, tablet, smartfon, a także na czytnik ebooków.
Aby skorzystać ze zbiorów strony lektury.gov.pl, nie trzeba zakładać konta ani podawać danych osobistych.
Centrum Nauki Kopernik
Strona internetowa Centrum Nauki Kopernik (esero.kopernik.org.pl) oferuje wiele ciekawych treści uczniom, którzy interesują się fizyką, astronomią oraz kosmosem.
W wirtualnych zbiorach Centrum można znaleźć szereg publikacji naukowych oraz różnorodnych materiałów edukacyjnych.
Nauczyciele w witrynie Centrum Nauki Kopernik znajdą gotowe scenariusze lekcji oraz materiały, które ułatwią ich przeprowadzenie, m.in. filmy edukacyjne.
Instytut Pamięci Narodowej
Na stronie ipn.gov.pl, w zakładce edukacja przygotowano materiały edukacyjne, które mogą okazać się niezwykle wartościowe dla uczniów zainteresowanych historią. W bezpłatnych zbiorach znalazły się filmy, teczki edukacyjne oraz inne materiały audiowizualne (np. komiks o II wojnie światowej).
Przystanek Historia
Pod adresem przystanekhistoria.pl na uczniów (oraz nauczycieli) czeka cały szereg pasjonujących materiałów, opracowanych przez historyków powiązanych z Instytutem Pamięci Narodowej. W udostępnianych zbiorach znaleźć można m.in. artykuły popularnonaukowe, publikacje (w tym książki i czasopisma historyczne) wydawane przez IPN.
Nauka zdalna nie jest łatwa – brak kontaktu z nauczycielem i innymi uczniami potrafi osłabić motywację nawet u prawdziwego prymusa. Mamy nadzieję, że materiały, o których wspominamy w powyższym wpisie, chociaż trochę ułatwią zdobywanie wiedzy w czterech ścianach. Trzymamy kciuki!
0 Comments