„Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” – nasza recenzja
Książka, przypominająca nam o tym, że kobiety są silne, niezłomne i godne podziwu, powstała prawdopodobnie w najlepszym możliwym momencie. „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” pojawiły się na księgarnianych półkach wtedy, gdy zarówno międzynarodowa, jak i debata skupiła się przede wszystkim na kwestiach dotyczących kobiet. Feminizm zyskał nowy wymiar i jest o nim głośniej, niż kiedykolwiek wcześniej. Dzięki lekturze autorstwa Eleny Favilli i Fransecki Cavallo możemy włączyć w tę niezwykle ważną dyskusję również najmłodszych.
Książka obalająca stereotypy
„Opowieści…” to światowy bestseller, który powstał jako przeciwwaga dla stereotypowych powieści dla dzieci, w których kobiety przedstawiane są jako nieporadne księżniczki, marzące jedynie o tym, by wyjść za mąż. Zapotrzebowanie na tego typu lekturę było ogromne – udowodniono to jeszcze zanim „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” powstały. Autorki postanowiły bowiem zebrać środki na wydanie książki na platformie do crowdfundingu. Udało im się zebrać w ten sposób ponad… milion dolarów.
Autorki doszły do wniosku, że nie można ograniczać wyobraźni dzieci w ten sposób. Postanowiły pokazać, że dziewczynki mogą żyć dokładnie tak, jak chcą. Realizować swoje marzenia, być silne i niezależne.
Na kartach „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” znaleźć można historię stu wyjątkowych kobiet, które osiągnęły niezwykłe rzeczy, pomimo wielu przeciwności, jakie stawały na ich drodze. Wbrew pozorom, poznać powinny je nie tylko dziewczynki, ale także chłopcy.
Bohaterki „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”
W książce zebrano historie niezwykłych kobiet, które mogą stanowić autorytet i inspirację dla „młodych buntowniczek”. Znalazły się wśród nich malarki, pisarki, tancerki, muzykantki, przywódczynie i królowe, architektki, naukowcy, lekarki, astronautki, aktywistki, działaczki społeczne i sportsmenki.
Elena Favilla i Francesca Cavallo przedstawiają w swojej książce kobiety wykonujące przeróżne zawody, należące do różnych kultur, pochodzące z różnych krajów i różnych czasów. Łączy je jedno – każda z ich historii jest bardzo inspirująca.
Historii każdej ze stu kobiet poświęcona jest jedna strona książki. Opowiedziane są one w formie łatwo przystępnych bajek i ozdobione pięknymi ilustracjami autorstwa wielu artystek z różnych stron świata (w tym z Polski).
Naszym zdaniem „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” to bardzo wartościowa i inspirująca lektura.
One Comment