O czym nie przeczytasz w książkach do fotografii? Golden hours w praktyce
Złote godzinyto określenie wyjątkowo ważne dla każdego, kto interesuje się fotografią plenerową. Niezależnie od tego, czy wykonujesz portrety, zdjęcia krajobrazu, czy jakiekolwiek inne ujęcia na zewnątrz – sprawdź, w jaki sposób możesz uczynić ze światła słonecznego swojego największego sprzymierzeńca. Przedstawiamy nasz poradnik z praktycznymi wskazówkami, których nie znajdziesz w podręcznikach do fotografii.
Malowanie światłem, czyli o roli słońca w fotografii
Kiedy fotografujesz w plenerze, kluczową rolę dla efektu, jaki uzyskasz, odgrywa światło słoneczne. Może być sprawić, że Twoje zdjęcia będą zachwycające. Może jednak również okazać się bardzo niekorzystne. Od czego to zależy? Przede wszystkim od miejsca na niebie, w jakim aktualnie położone jest słońce.
Kiedy słońce wisi nisko na niebie, jego promienie przenikają przez pokaźną warstwę atmosfery ziemskiej i rozpraszają się. Światło nie oddziałuje na fotografowane obiekty bezpośrednio, zamiast tego zauważyć można wzrost ilości oświetlenia dopełniającego. Zjawisko rozszczepienia światła sprawia, że dominują w nim ciepłe barwy (żółcie, pomarańcze, czerwienie) – chłodne tony ulegają rozproszeniu. Dodatkowo, niskie położenie słońca wpływa na cienie – stają się one mniej nasycone i dłuższe niż w świetle dziennym.
Powyższy efekt możesz uzyskać, fotografując o wschodzie lub podczas zachodu słońca – kiedy znajduje się ono bardzo blisko horyzontu i otula ziemię miękkim, ciepłym światłem.
Złota godzina a magiczna godzina
Wschód i zachód słońca, kiedy ciepłe promienie są widoczne nad horyzontem, określa się mianem golden hourczyli złotej godziny.W polskiej terminologii pojęcie to często stosowane jest zamienne z określeniem magiczna godzina, jednak nie jest to do końca poprawne.
Mianem magic hourokreśla się czas tuż przed wschodem lub tuż po zachodzie, kiedy słońce znika za horyzontem.
Efekty zdjęć wykonanych podczas golden i magic hourbędą się znacząco różnić, dlatego warto świadomie wybierać oświetlenie, które najlepiej odda Twoją wizję danego kadru.
Fotografowanie i golden hour– o czym pamiętać?
Jeżeli planujesz wykonywać zdjęcia o wschodzie lub zachodzie słońca, musisz przygotować się do tego pod kątem technicznym. Zanim chwycisz za aparat, pamiętaj o następujących kwestiach:
- Światłomierz – golden hourstrwają bardzo krótko, a oświetlenie zmienia się bardzo dynamicznie, dlatego uważnie śledź światłomierz.
- Filtr połówkowy – sięgnij po niego, aby zniwelować zbyt duży kontrast na granicy horyzontu.
- Balans bieli – zadbaj, by ustawiony był on na światło dziennie, w przeciwnym razie nie uda Ci się uchwycić dominanty barwnej, która jest najważniejszą zaletą zdjęcia robionego o wschodzie lub zachodzie słońca.
0 Comments