Książki edukacyjne dla maluchów – pozycje, które wspierają rozwój mowy dziecka
Wspólne czytanie i oglądanie książeczek to aktywność, którą uwielbiają zarówno dzieci, jak i rodzice. Co ważne, niesie ona za sobą dużo więcej, niż tylko przyjemne spędzenie rodzinnego czasu. Czytanie – już od pierwszych miesięcy życia – pozwala maluchom harmonijnie się rozwijać, ćwiczyć wyobraźnię i stymulować rozwój mowy. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jak czytać i co czytać, aby motywować dzieci do mówienia, poszerzania słownictwa i poprawnej wymowy.
Jak czytać z maluchem? Praktyczne wskazówki
Sadzasz dziecko na swoich kolanach, otwierasz książeczkę i pozwalasz mu w spokoju oglądać obrazki (a Ty w tym czasie scrollujesz Facebooka lub zerkasz w telewizor)? A może po prostu czytasz książkę od deski do deski, nie wchodząc w interakcję z dzieckiem? Niestety, w ten sposób raczej nie wspierasz rozwoju mowy swojego malucha. Następnym razem, gdy przyjdzie czas na czytanie książeczek, spróbuj:
- Zachęcić dziecko do wskazywania elementów na obrazkach. Wystarczy, że poprosisz „pokaż kotka” lub zapytasz „gdzie jest kotek?”.
- Pobawić się w „prawda czy fałsz” po zakończeniu lektury. Zapytaj „czy kot miał fioletowe futerko?”.
- Wymyślić alternatywne zakończenie. Wspólnie z dzieckiem zastanów się, co by było, gdyby „kot nie spotkał pieska, tylko słonika?”, „kot poszedł na plac zabaw albo do sklepu?”.
- Zachęcić dziecko do opowiedzenia historii. Zamieńcie się rolami – poproś dziecko, aby własnymi słowami opowiedziało Ci historię z książki.
Pamiętaj, by nie pospieszać malucha i nie przerywać jego wypowiedzi. Pomimo tego, że czasem jest to bardzo trudne, postaraj się nie zgadywać, co chce Ci przekazać, w momencie, gdy tylko otworzy usta. Daj mu tyle czasu, ile potrzebuje, aby znaleźć odpowiednie słowa.
Co czytać? Książeczki edukacyjne dla najmłodszych
Wybór pozycji dla maluchów potrafi przyprawić o zawroty głowy! Księgarniane półki uginają się pod kolejnymi lekturami dla najmłodszych. Jeżeli nie wiesz, od jakich tytułów zacząć (lub kontynuować) przygodę Twojej pociechy z czytaniem, skorzystaj z naszych propozycji.
- Marta Galewska-Kustra Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych, wyd. Nasza Księgarnia – ta lektura pozwala rozwijać mowę już u najmniejszych dzieci. Minimalistyczna, przemyślana forma pozwala już rocznym maluchom skupić się na lekturze i rozumieć jej treść. W Pucio uczy się mówić treść została ograniczona do minimum i skomponowana z użyciem wyrażeń dźwiękonaśladowczych (np. mniam, muuu), które dziecko może z łatwością powtarzać.
- Anna Zając Buba i jego świat, wyd. BubaGada – książeczka stworzona przez logopedkę i mamę w jednej osobie. Na stronach książeczki znajdziecie kolorowe ilustracje, krótkie opisy i zdania, które zachęcają maluchy do podjęcia prostych interakcji, takich jak przybicie piątki, poklepanie się po brzuchu, dmuchnięcie czy podniesienie rączek.
- Karina Mikulska-Hofman Mó goni koło, wyd. MóWiMy – to wyjątkowa lektura, w której treści znajdziecie jedynie głoski prymarne (te, które jako pierwsze pojawiają się w mowie dziecka). Maluch może w całości powtarzać treść opisów, a przy okazji poznawać ciekawe przygody Mówek, czyli bohaterów stworzonych przez Karinę Mihulską-Hofman.
Czytanie to jeden z najlepszych sposobów na wspomaganie rozwoju mowy u maluchów. Warto włączyć je do codziennych aktywności, przeplatając z innymi zabawami, np. z ekologicznymi, drewnianymi zabawkami. Pamiętaj, że motoryka mała i zręczność paluszków bezpośrednio przekładają się na sprawność lewej półkuli mózgowej – odpowiedzialnej m.in. za artykułowanie i mówienie.
0 Comments