Jak oderwać dziecko od ekranu? Praktyczne porady dla rodziców
Bardzo ważne dla rozwoju dziecka jest to, by nie spędzało ono zbyt dużo czasu przed ekranami. Żeby maluch nie był przyklejony do ekranu, warto wdrożyć kilka zasad, które ułatwią Wam porzucenie tego niezdrowego nawyku. Sprawdź, co zrobić, żeby oderwać dziecko od smartfonu, tabletu czy komputera.
Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem i dlaczego nie więcej?
Szacuje się, że dziecko nie powinno spędzać przed ekranem więcej niż 4 godziny dziennie, z tym że nie mogą to być 4-godzinne maratony. Ten czas należy podzielić na kilka krótszych odcinków. Jeśli młody człowiek spędza przed ekranem więcej czasu, może to osłabiać jego rozwój w obszarach, takich jak tworzenie relacji, wyrażanie uczuć czy panowanie nad emocjami. Może też reagować agresywnie na prośby odłożenia telefonu czy wyłączenia gry albo nie reagować w ogóle; mieć problemy z zasypianiem i wręcz błagać o to, by nie zabierać mu urządzenia.
Poza tym patrzenie w monitor czy wyświetlacz telefonu jest nużące i męczące dla mózgu. Pojawiają się symptomy takie jak dekoncentracja, trudności w zapamiętywaniu czy odrabianiu lekcji. Dzieci są zmęczone, bo obrazy wyświetlane na ekranach, męczą.
Żeby nad tym zapanować, należy ustalić sztywne reguły dotyczące korzystania z komputera czy smartfonu, a także oglądania telewizji.
Ważne! Oprócz zasad dotyczących czasu spędzanego z telefonem w ręku czy przed komputerem bardzo ważne jest także pilnowanie, by dziecko korzystało tylko z serwisów czy grało tylko gry, które są adekwatne do jego wieku. 10-latek nie powinien więc oglądać treści przeznaczonych dla osób pełnoletnich.
Co robić, gdy dziecko za dużo czasu spędza przed ekranem?
Pomóż dziecku zaaranżować czas
Ważne jest, by skierować większą uwagę na dziecko i zagospodarować mu czas. Nie można po prostu zakazać mu korzystania z urządzeń, do których był do tej pory tak mocno przyzwyczajony (lub od których był uzależniony), a potem zostawić z niczym. Jeśli dziecko przez kilka miesięcy bądź dłużej grało lub korzystało z elektroniki bez większych ograniczeń, to nie będzie wiedziało, jak radzić sobie z emocjami i samodzielnie zaaranżować sobie czas. Ogromna w tym rola opiekunów, by odpowiednio pokierowali czasem i aktywnością młodego człowieka. W innym wypadku dziecko będzie się po prostu nudziło.
Wspólny, aktywny czas
Dzieci potrzebują ruchu i aktywności. Zadbaj o to, by co najmniej godzinę dziennie spędzały na zewnątrz. Bądź wtedy z dzieckiem, angażuj się w zabawę i rozmowę (i nie przeglądaj telefonu 😉). Zaaranżuj też dziecku czas w domu. Może zaangażujesz je do pomocy przy sprzątaniu lub gotowaniu?
Ustal zasady
Ustalcie, kiedy i w jakim zakresie dziecko może korzystać z telefonu czy tabletu. Po obiedzie? Po spacerze? A może wtedy, gdy posprząta swoje zabawki? Zasady dadzą maluchowi poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Dziecko będzie wiedziało czego się spodziewać.
Zero ekranów przed snem
Korzystanie np. z telefonu przed snem powoduje, że dziecko ma problemy z wyciszeniem się i zasypianiem. To mit, że bajki oglądane przed snem usypiają. Przeciwnie – mogą jeszcze bardziej pobudzać. Poza tym korzystanie z elektroniki przed snem jeszcze bardziej umacnia nawyk wpatrywania się w ekrany – o każdej porze dnia.
Zero ekranów przy jedzeniu
Niekorzystanie z telefonu podczas posiłku to zdrowy nawyk i dla dzieci, i dla rodziców. Posiłek to wspólny czas i warto celebrować te chwile. To też dobry pretekst do tego, by zostawić telefony i tablety poza kuchnią czy jadalnią i nie korzystać z nich przez określony czas.
Każde urządzenie ma swoje miejsce
Większość przedmiotów, z jakich korzystamy na co dzień, ma swoje miejsce w domu. Szczoteczka do zębów mieszka w łazience, buty stoją w przedpokoju, a kubki w kuchennej szafce. Dlaczego więc telefony bardzo często wędrują razem z nami po całym domu? Wyznacz jedno miejsce, w którym będą leżakować telefony czy tablety. Najlepiej byłoby, gdy dzieci nie mogły zerkać przypadkiem na wyświetlacz, przechodząc obok urządzenia. Połóż je więc w takim miejscu, by nikogo nie kusiły. To bardzo dobry nawyk nie tylko dla dzieci, ale też dla nas, dorosłych.
Świeć przykładem
Bądź przykładem dla dziecka. Nie przyklejaj się do telefonu czy tabletu w czasie wolnym. Nie sprawdzaj powiadomień. Odkładaj telefon razem z pozostałą elektroniką. Dzięki temu w dziecku nie będzie utrwalał się nawyk korzystania ze smartfonu bez potrzeby, a do tego będzie miało poczucie, że jest ważniejsze od powiadomień w telefonie.
A jeśli Twoje starania nie pomagają, albo dziecko jest już silnie uzależnione od korzystania z technologii, rozważ skorzystanie z pomocy psychologa, który podpowie, jakie kroki poczynić, by oderwać malucha od ekranu.
0 Comments