Edukacja rozpoczyna się już w brzuchu Matki – jak kierować nauką, by dziecko skazane było w przyszłości na sukces?
Rozwój dziecka zaczyna się już w brzuchu Marki i nie ma co z tym polemizować. Jak wiadomo jej emocje mają wpływ na późniejsze zachowanie potomka. Jeżeli często w ciąży się stresuje, to niestety także maluszek może często płakać, albo też trudno będzie go uspokoić. Ponadto udowodniono, że warto już czytać „brzuszkowi” odpowiednie książki dla dzieci. Ale można dla dziecka zrobić zdecydowanie więcej. Zatem jak kierować nauką, by dziecko skazane było w przyszłości na sukces?
Nauka już w brzuchu matki
Ciąża powinna być radosnym czasem. Warto cieszyć się nią, wtedy też rozwijające się dziecko będzie doświadczać pozytywnych emocji. Wiele czynników ma wpływ na życie płodu, dlatego należy dokładać wszelkich starań, aby ciąża przebiegała w najmniej stresujących emocjach. Warto czytać „brzuchowi”. Możecie także mówić do niego. Jak pokazują badania naukowe, jeżeli matka słuchała muzyki klasycznej w ciąży, jej dziecko powinno być spokojniejsze, wszak muzyka klasyczna relaksuje. Jednak nie polecamy Wam słuchania metalu, gdyż efekt jak się domyślacie będzie odwrotny.
Czytamy i muzykujemy
Zaraz po narodzinach dziecka pamiętajcie o kangurowaniu. W tym czasie maluch oczywiście najwięcej czasu śpi. Jednak nie oznacza to, że nie można już stymulować jego zmysłów. Wystarczy śpiewać kołysanki czy mówić do niego. Należy także puszczać mu muzykę klasyczną. Pamiętajcie jeszcze, aby jak najwięcej przytulać dziecko, by nawiązać głęboką więź. Warto jeszcze czytać odpowiednie książki dla dzieci. Wszak wybór pozycji jest naprawdę ogromny. Gdy dziecko ma już kilka miesięcy i siedzi możecie wybrać takie, które mają ruchome obrazki. Świetną książką dla dziecka jest „Księga dźwięków” czyli pierwszy słownik wyrazów dźwiękonaśladowczych. Maluszek może próbować je naśladować, a przy tym się uczy. Warto też z dzieckiem muzykować, trzeba zaznaczyć, że już małe dzieci rozwijają się dzięki muzyce. Zamiast zabawek warto także dawać im małe instrumenty z drewna. Gwarantujemy świetną zabawę. Polecamy Wam kanał na Youtube – Pomelody, gdzie możecie naprawdę sporo się nauczyć, jak ważna jest edukacja muzyczna.
Dalej czytamy, bawimy się i uczymy
Coraz więcej rodziców wybiera dwujęzyczność dla swojego dziecka. Zamiast w języku polskim mówią do niego cały czas po angielsku. Podobnie jak inni domownicy czy rodzina. Z kolei języka polskiego dzieci niejako uczą się „automatycznie”. Aby zdecydować się na dwujęzyczność musicie oczywiście dobrze znać język obcy. Jeżeli wolicie, aby dziecko poznało swój ojczysty język najpierw, pamiętajcie, aby puszczać mu muzykę w języku obcym czy też czytać mu np. po angielsku. W przyszłości będzie mu zdecydowanie łatwiej uczyć się. Oczywiście, gdy dziecko przestaje być oseskiem nadal trzeba mu czytać, bawić się, ale i uczyć przez naukę. Można dodatkowo skorzystać z zajęć edukacyjnych dla najmłodszych.
Przedszkolak i uczeń- zabawa i nauka
Im wcześniej zaczniemy inwestować w edukację dziecka, tym lepiej, ale nie można przesadzać i zapominać, że dziecko powinno pozostać dzieckiem. Musi mieć więc czas na zabawę. Dlatego najlepiej zachować umiar. Oczywiście nadal warto mu czytać, a gdy już się nauczy, możecie wspólnie czytać książki dla dzieci, np. na zmianę. Można jeszcze grać w gry edukacyjne. Polecamy także wycieczki, tym bardziej że w Polsce można znaleźć wiele bardzo ciekawych miejsc. Gdy dziecko powoli staje się nastolatkiem, to zazwyczaj już samodzielnie chce decydować o zajęciach pozalekcyjnych. Musicie jednak pamiętać, że jeżeli będzie chciało zrezygnować np. z nauki gry na gitarze, to musicie się z tym pogodzić i nie możecie go zmuszać, ale możecie nadal zachęcać, chwaląc postępy.
Wychowując dziecko na człowieka sukcesu, trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że najważniejsze jest jego szczęście. Dlatego nie można mu zabierać dzieciństwa i zmuszać tylko i wyłącznie do edukacji. Czas na rozrywkę jest bardzo ważny. Podobnie jak spędzanie wspólnie dużej ilości czasu. Warto oczywiście zachęcać do nauki czy nawet kierować go na właściwe tory. Dlatego zachęcamy Was do czytania, śpiewania mu już wtedy, gdy jest w „brzuchu”.
0 Comments