Dlaczego czytamy coraz mniej i jak to zmienić? Sposoby na motywację do czytania książek
Statystyki czytelnictwa w Polsce nie są optymistyczne. Polacy czytają mało. Z roku na rok liczba osób, które przeczytały przynajmniej 1 książkę w ciągu 12 miesięcy, maleje. Rośnie natomiast liczba osób, które przez cały rok nie sięgnęły po żadną pozycję. Ponieważ mamy dopiero początek roku, możemy postarać się, by tegoroczne statystyki były lepsze. Dlaczego? Nie dla liczb, a dla naszego dobra. Czytanie niesie za sobą wiele korzyści i może być naprawdę pasjonujące! Dowiedz się więcej na temat upodobań czytelniczych Polaków i sprawdź, jak możesz zmobilizować się do czytania.
Dlaczego czytamy coraz mniej?
Zainteresowanie książkami pada m.in. dlatego, że jesteśmy otoczeni mnóstwem różnych „rozpraszaczy”, a współczesny świat oferuje nam ogrom przeróżnych rozrywek. Telefon, tablet, laptop i inne urządzenia, które mamy stale przy sobie wydają się dla naszego mózgu znacznie ciekawsze niż czarnobiała książka. Myślimy i przyswajamy obrazami, a to właśnie dają nam m.in. urządzenia mobilne.
Na spadek zainteresowania książkami wpływ ma także styl życia i sposoby spędzania wolnego czasu. Wiele osób, zgodnie z raportem PAP (Polskiej Agencji Prasowej) z końca 2018 roku, nie widzi związku czytania ze wzrostem wartości i powodzenia na rynku pracy. Ponadto badania wykazały, że Polacy uznają, iż przemiany w dziecinie technologii komunikacji sprawiły, że książki nie są jedynym źródłem informacji oraz wiedzy.
Odsetek osób deklarujących zamiłowanie do czytania książek jest niższy w młodszych grupach wiekowych. Im młodsza jest dana grupa, tym prawdopodobieństwo, że jej członkowie będą deklarować, iż bardzo lubią czytać, jest niższe.
Jak zmobilizować się do czytania? Weź udział w wyzwaniu
Wraz z początkiem roku w sieci pojawia się mnóstwo pomysłów na mobilizację do czytania książek. Sposobów jest bardzo dużo, więc prawdopodobnie każdy z nas znajdzie taką metodę, która sprawi, że chęć sięgnięcia po książkę wzrośnie.
Możesz sporządzić własną listę lub skorzystać z licznych podpowiedzi dostępnych online. Przykład? Ponieważ mamy rok 2020, z poniższej listy wybierz 22 propozycje, które najbardziej do Ciebie przemawiają i znajdź książki, odpowiadające wyzwaniu. Jeśli nie czytasz w ogóle i obawiasz się, że nie przeczytasz 22 pozycji, wybierz na początek 10, ale ustal termin na pół roku, a potem sprawdź co dalej.
Zaczynamy. W 2020 roku przeczytam książkę, która:
- jest starsza ode mnie o 20-22 lata,
- ma 220 stron,
- została wydana w 2020 roku,
- ma dwóch autorów,
- ma kolejne tomy,
- ma w tytule liczbę,
- została zekranizowana w 2020 roku,
- została napisana na podstawie prawdziwej historii,
- jest reportażem,
- jest wywiadem,
- jest biografią lub autobiografią,
- jest zbiorem opowiadań,
- jest tomikiem poezji,
- jest poradnikiem,
- ma w tytule kolor,
- ma w tytule liczbę,
- ma w tytule imię,
- ma w tytule nazwę miasta,
- została napisana przez noblistę lub noblistkę,
- została napisana przez autora spoza Europy i USA,
- opowiada historię dziecka,
- opowiada historię dziejącą się poza Europą i USA,
- została mi polecona przez znajomego,
- została napisana przez autora/autorkę o takich samych inicjałach jak ja,
- została napisana przez autora/autorkę o takim samym imieniu, jak ja,
- została napisana przez osobę przed 30. Rokiem
- czeka na mojej półce od dawna,
- jest klasyką literatury polskiej,
- nie opowiada historii ludzi,
- jest 2 książką, jaką poleci mi sprzedawca w księgarni,
- została napisana przez autora młodszego ode mnie,
- została zekranizowana i widziałem/widziałam tę ekranizację.
Wybierz najciekawsze pozycje, czytaj i baw się dobrze. Powodzenia! 🙂
0 Comments