Audiobooki dla dzieci: zalety i potencjalne wady słuchania przez najmłodszych
Współczesne dzieci – od maluszków po nastolatki – spędzają sporo czasu przed ekranami. Spędzają czas nie tylko przed telewizorami. Otaczają się również smartfonami, tabletami, konsolami do gier, smartwatchami i innymi urządzeniami. Jak w tym wszystkim znaleźć miejsce dla… literatury? Jedną z ciekawych propozycji mogą być audiobooki. Czy warto, aby dzieci ich słuchały? A może lepiej pozostać przy klasycznych książkach? Sprawdzamy!
Czym jest audiobook?
Audiobook to nagranie, w którym jeden lub wielu aktorów (lektorów) czyta treść książki. Szczególnie przyjemne w odbiorze są audiobooki, w których występuje podział na role, a poszczególne postacie odgrywane są przez różne osoby. Zwiększa to dynamikę utworu i ułatwia skupienie na nim uwagi.
Wyjątkowym rodzajem audiobooków są słuchowiska – to nagrania, w których pojawiają się nie tylko głosy lektorów, ale również inne efekty dźwiękowe. Mogą być to dźwięki otoczenia, natury, zwierząt – stukot pociągu, deszcz, miauczenie kota. Pojawia się w nich również muzyka. Wszystko to sprawia, że słuchacz może w pełni zanurzyć się w świecie lektury. Doświadczenie bliskie jest temu, które towarzyszy spektaklowi teatralnemu czy oglądaniu filmu.
Przyjemność i łatwość obcowania z audiobookami sprawia, że rodzice mają jednak wiele wątpliwości: czy jest to pełnowartościowa alternatywa dla czytania na głos (z opiekunem) lub samodzielnej lektury? Czy audiobooki nierozleniwiają? I czy na pewno są lepsze od bajek na ekranie?
Zalety słuchania audiobooków przez dzieci
Spójrz, dlaczego słuchanie audiobooków, może być korzystne dla Twojego dziecka. Oto najważniejsze argumenty:
- Ograniczenie czasu przed ekranem – audiobooki dostarczają dzieciom rozrywki i wiedzy bez obciążania wzroku. To szczególnie ważne, gdy Twoja pociecha spędza dużo czasu przy różnego rodzaju ekranach. Ciekawa książka może być świetnym sposobem, by pokazać, że rozrywkę może zapewnić nie tylko bajka czy gra. Jeżeli szukasz innych sposobów, by odciągnąć dziecko sprzed telewizora lub konsoli, zajrzyj tutaj: Jak oderwać dziecko od ekranu? Praktyczne porady dla rodziców
- Pomagają ćwiczyć koncentrację – słuchanie wymaga od dziecka skupienia uwagi i może być świetnym ćwiczeniem.
- Rozwijają wyobraźnię – brak obrazu wymusza na dziecku uruchomienie kreatywności i stworzenie obrazów z audiobooka we własnej wyobraźni.
- Poszerzają słownictwo – tak jak tradycyjne książki, audiobooki pozwalają dzieciom wzbogacać słownictwo i rozwijać mowę.
- Wypełniają czas – audiobooki świetnie sprawdzają się wtedy, gdy trzeba zająć uwagę malucha, np. w czasie podróży.
Wady audiobooków – na co należy uważać?
Pomimo wielu niekwestionowanych zalet, audiobooki mają również swoje słabe strony. Jest nich niewiele, jednak warto wiedzieć, że:
- Nie zastąpią interakcji z rodzicem – audiobook nie zastąpi czytania z rodzicem, podczas którego dziecko może zadawać pytania i wchodzenia w interakcję. Rozwiązaniem tego problemu może być jednak wspólne słuchanie.
- Mogą zniechęcać do tradycyjnych książek – umiejętność czytania tekstu pisanego jest równie ważna, co zdolność aktywnego słuchania. Warto zatem, by kontakt z literaturą nie ograniczał się jedynie do audiobooków.
- Maluchom może być trudno się na nich skupić – ta trudność dotyczy najmłodszych dzieci (a także tych, które są bardzo aktywne).
Podsumowując, śmiało można stwierdzić, że audiobooki mają zdecydowanie więcej zalet niż potencjalnych zagrożeń. Przy zachowaniu zdrowej równowagi pomiędzy proponowanemu dziecku rozrywkami, mogą być świetnym sposobem na rozwinięcie miłości do literatury.
0 Comments