Jak nauczyć dziecko szacunku dla książek i jak rozbudzić jego wyobraźnię przy pomocy… pieczątek?
„Cóż ciekawego można zrobić z pieczątkami? Przecież jest to przyrząd biurowy, którym stempluje się faktury i umowy.” – okazuje się, że przy odrobinie zaangażowanie pieczątka może pełnić funkcje edukacyjne, a także rozbudzać wyobraźnię dziecka i motywować je do pracy. Jak to możliwe? Sprawdź!
Pieczątka ex libris dla dzieci
Ex libris to szczególny typ pieczątki, który służy do znakowania księgozbiorów. Wzory takich pieczątek zawierają zwykle imiona i nazwiska lub inicjały właścicieli księgozbiorów, a także nazwy czy logotypy instytucji (np. bibliotek).
Wzór ex libris może być zdobiony, elegancki, fantazyjny, czarnobiały czy kolorowy. Stemple stawia się zwykle na stronach tytułowych lub po wewnętrznych stronach okładek. Świadczą o poszanowaniu książek przez ich właścicieli oraz o przynależności danego wolumin do konkretnych księgozbiorów.
Jaki to ma związek z dziećmi? Przy pomocy ex libris można uczyć najmłodszych poszanowania dla książek drukowanych. Nawet najmłodsze dzieci mają przecież w swoich małych księgozbiorach wiele książek – począwszy od kolorowych książeczek z dużą ilością obrazków, skończywszy na długich opowiadaniach czy powieściach (w przypadku starszych dzieci). Zdarza się często, że egzemplarze są porozrzucane po różnych miejscach dziecięcych pokoi i niekoniecznie stoją na przeznaczonych do tego półkach. Do porządkowania książek może zmotywować malucha właśnie własna pieczątka, np. z imieniem dziecka i ulubioną grafiką. Jeśli dodatkowo na półce z książkami dziecka przywiesisz napis: „Biblioteczka Maciusia” czy „Książki Amelki”, możesz tylko dodatkowo zachęcić młodego bibliofila do odkładania książek na miejsce.
Pieczątki motywacyjne
Pieczątki mogą też służyć do nagradzania dzieci za dobrze wykonaną prace lub za trud włożony w wykonanie zadania. Maluch może zbierać np. uśmiechnięte buźki, słoneczka czy inne, ulubione grafiki, do zeszytu czy na kartce przywieszonej na lodówce. Za każdym razem, gdy docenisz pracę podopiecznego, możesz stawiać wybrany stempel. Dziecko może czuć się bardziej zmotywowane, jeśli będzie wiedziało, że w jego „albumie” przybędzie kolejny kolorowy stempel po każdym dobrze wykonanym zadaniu.
Warto nagradzać malucha nie tylko za perfekcyjnie wykonaną pracę domową, doskonale posprzątany pokój czy dobrą ocenę. Nagradzaj też wysiłek i chęci dziecka – musi ono wiedzieć, że opłaca się po prostu starać – niekoniecznie być zawsze najlepszym.
Pieczątki-kolorowanki i pieczątki do zabawy
Pieczątki mogą mieć przeróżne rozmiary i kształty – od małych i okrągłych po duże i prostokątne. Zestaw drewnianych stempli z różnymi wzorami, może pobudzić wyobraźnię dziecka.
Pieczątki możesz wykorzystać np. jako kolorowanki. Wystarczy odbić kontury na papierze. Ponadto z pomocą pieczątek możesz też bawić się z dzieckiem np. w lekarza, prawnika, weterynarza czy inżyniera. Wszystko zależy od Waszej wyobraźni! Pewne jest jedno – dziecięca fantazja może Cię zaskoczyć i zanim się obejrzysz, maluch sam będzie wymyślać kolejne zastosowania dla pieczątek. ?
Pieczątki dla dzieci znajdziesz na: https://pieczatki-online.eu.
0 Comments