Jak wybrać czytnik e-booków?
Książki w wersji elektronicznej coraz bardziej zyskują na popularności. Trudno się dziwić – czytanie e-booków jest wygodne, pozwala zawsze mieć przy sobie nawet kilkadziesiąt różnych pozycji (co jest szczególnie przydatne podczas podróży), a do tego nową pozycję możesz mieć już kilka minut po zakupie. Nie musisz czekać na dostawę ani opłacać kosztów wysyłki. Jednak na jakim czytniku e-booków czyta się najlepiej i na jakie parametry należy zwrócić uwagę podczas wyboru czytnika? Sprawdźmy to!
Rozmiar ekranu czytnika
Czytniki e-booków mają zwykle ekran o przekątnej 6 cali. Taki rozmiar pozwala na wygodne czytanie, a do tego sprawia, że całe urządzenie pozostaje kompatybilne i wygodne. Modele z większymi wyświetlaczami są dostępne, ale najczęściej są także znacznie droższe i większe, przez co ich użytkowanie nie zawsze jest już tak wygodne. Kiedy większy ekran sprawdzi się najlepiej? Na przykład wtedy, gdy chcesz czytać komiksy lub otwierać pliki w formacie PDF. Ekran o przekątnej 7 czy nawet 10 cali pozwoli Ci w wygodniejszy sposób operować plikami pdf, których przeglądanie na czytniku często przysparza problemy.
Wyświetlacze w czytnikach – technologia e-ink, podświetlenie i rozdzielczość ekranu
Nowsze modele czytników są wyposażone w funkcję podświetlania ekranu. Jest to wygodne rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy dużo czytasz wieczorami czy dużo podróżujesz. Nie musisz włączać dodatkowego światła, żeby dobrze widzieć tekst na ekranie, a jednocześnie nie męczysz wzroku. Podświetlenia nie mają najczęściej starsze modele, które nadal są dostępne na rynku. Takie urządzenia są najczęściej tańsze od modeli z podświetlanym ekranem, jednak warto zastanowić się, czy nie lepiej dopłacić, by zyskać dostęp do tak wygodnej funkcji.
Ekrany e-booków są najczęściej matowe, dzięki czemu nie odbijają światła i umożliwiają wygodne czytanie. Do tego większość z nich zaprojektowana jest w technologii e-ink, która sprawia, że ekran wygląda jak kartka papieru. Dzięki temu czyta się wygodnie, nie męczy się wzroku, a w dziennym świetle urządzenie nie generuje światła, jak np. tablet. Warto postawić na tablet z technologią e-ink, a nie na czytnik z ekranem LCD, ponieważ w przypadku tych drugich jakość czytania jest znacznie niższa.
Zwróć też uwagę, jaka jest rozdzielczość ekranu danego czytnika. Wyższa rozdzielczość zapewni lepszą jakość obrazu i sprawi, że tekst czy obrazy będą wyraźniejsze i ostrzejsze. Standardem jest obecnie 1448 x 1072 pikseli.
Większość czytników umożliwia czytanie książek w wersji czarnobiałej, ale pojawiają się już czytniki z kolorowymi wyświetlaczami. Jeśli zależy Ci na tym, by móc oglądać obrazy w kolorze, koniecznie zwróć uwagę, czy dany model to umożliwia.
Funkcje dodatkowe
Na rynku dostępne są modele wzbogacone o przeróżne funkcje. Są nimi np.:
- możliwość zaznaczania fragmentów tekstu i robienia notatek,
- odtwarzanie plików dźwiękowych,
- możliwość regulowania podświetlenia ekranu,
- wejście na dodatkową kartę pamięci,
- konwersja tekstu do mowy,
- automatyczne dopasowanie treści,
- łączność wi-fi,
- bluetooth czy wodoodporność.
Zwróć też uwagę na to, jakie formaty obsługuje dany czytnik. Najpopularniejsze formaty e-booków to ePUB i MOBI, jednak niektóre czytniki mogą odtwarzać także pliki w formacie pdf, txt, doc czy rtf.
Zanim dokonasz zakupu, sprawdź też, jaka jest dostępność etui na dane czytniki – ważne jest bowiem, by zabezpieczyć swoje urządzenie odpowiednim pokrowcem.
0 Comments