Ekranizacje 2020 – czytaj, oglądaj, relaksuj się
Rok 2020 zaskakuje nas pod wieloma względami – na szczęście nie tylko negatywnie! W tym roku miały lub będą miały miejsce bardzo ciekawe premiery filmowe. Należą do nich na przykład ekranizacje słynnych powieści. A że zaczął się już sezon urlopowy, może warto najpierw przeczytać książkę (np. na plaży ?), a potem obejrzeć film? Sprawdź, jakie ekranizacje możemy obejrzeć w tym roku!
Kobieta w oknie (The woman in the window), A.J. Finn
Książka „Kobieta w oknie”, autorstwa A.J. Finn (w rzeczywistości: Dan Mallory) to pozycja stosunkowo nowa, bo opublikowana w 2018 roku. Opowiada historię Anny Fox, która, wiodła szczęśliwe życie, aż do pewnego zdarzenia, po którym utraciła niemal wszystko, co miała – rodzinę, pracę i zdrowie. W następstwie tych zdarzeń zamknęła się w domu i od 10 miesięcy z niego nie wyszła, całe dnie spędzając w internecie, przed telewizorem czy… w oknie. I to właśnie szpiegowanie sąsiadów przez okno zaprowadzi ją do tragicznego odkrycia, w które kobieta sama nie będzie mogła uwierzyć. Świat Anny rozpada się na jeszcze mniejsze kawałki, a na światło dzienne wychodzą szokujące tajemnice. Trudno będzie połapać się, kto jest ofiarą, a kto „oprawcą” i co jest prawdą, a co wymysłem wyobraźni.
W filmie, którego data premiery była kilkukrotnie przesuwana (m.in. przez pandemię Covid-19), główną rolę gra znakomita Amy Adams, którą możemy znać z produkcji, takich jak American Hustle, Nowy początek, Człowiek ze stali, Zwierzęta nocy czy Złap mnie, jeśli potrafisz. Oprócz niej na ekranie pojawiają się także Gary Oldman, Julianne Moore czy Anthony Mackie.
Tajemniczy ogród, Frances Hodgson Burnett
Któż z nas nie zna historii osieroconej Mary Lennox i jej przyjaciół? To sielankowa, piękna opowieść o losach mądrej, wrażliwej na piękno natury dziewczynki, która po śmierci rodziców trafia do ogromnej i pustej (jak mogłoby się na początku wydawać) willi swojego wuja. Tam poznaje też małego ogrodnika i przyjaciela wszystkich żywych stworzeń, Dicka oraz ukrywanego przed światem, chorowitego chłopca, Colina (kuzyn dziewczynki). Cała trójka zaprzyjaźnia się ze sobą, a potem… dzieje się magia. ?
Powieść autorstwa Frances Hodgson Burnett doczekała się już wcześniej ekranizacji, ale tak piękna historia aż prosiła się o jej odświeżenie na ekranie. W tym roku w rolach głównych będziemy mogli zobaczyć młodą aktorkę Dixie Egerickx oraz fantastycznego Colina Firtha. Szykuje się piękny obraz! Premiera 12 sierpnia.
Doktor Dolittle, Hugh Lofting
Losy nieco zwariowanego doktora i jego zwierząt skradły serca czytelników i widzów na całym świecie. Powieści autorstwa Hugh John Lofting odbiły się szerokim echem i doczekały wielu ekranizacji. Tym razem na ekranie możemy oglądać historie zaczerpnięte z powieści „Podróże Doktora Dolittle”, a w roli samego doktora – niepowtarzalnego Roberta Downey Juniora.
Co tym razem czeka ekscentrycznego lekarza? Siedem lat po śmierci żony, gdy John Dolittle ukrywa się za murami swojego dworu wraz ze zwierzętami, królowa Wiktoria zapada na śmiertelną chorobę. Doktor, choć początkowo niechętny, wyrusza w podróż na mityczną wyspę, by odnaleźć lekarstwo, które uleczy królową. Podróż okazuje się też przełomowa także dla samego doktora, który z biegiem wydarzeń odzyskuje odwagę i poczucie humoru.
Bastion, Stephen King
Stephen King jest niekończącym się źródłem inspiracji dla twórców filmowych. W 2020 pod lupę wzięto powieść „Bastion”, na podstawie której powstaje cały serial telewizyjny. Będziemy mogli oglądać go już tej jesieni.
O czym opowiada „Bastion”? Na ponad 1000 stronach Stephen King porusza temat nowoczesnej broni biologicznej, która przynosi zagładę ludzkości. A zaczęło się od… przeziębienia. Ci, którzy przetrwali, muszą przetrwać w postapokaliptycznym świecie. Jedni będą chcieli zbudować nowy, lepszy świat, inni natomiast – doszczętnie zniszczyć planetę. A wszystko za sprawą wizji sennych, które wskazują im, jaką drogę obrać.
W głębi lasu, Harlan Coben (polska ekranizacja)
„W głębi lasu” (The Woods) to thriller autorstwa amerykańskiego pisarza Harlana Cobena. Akcja powieści dzieje się podczas letniego obozu. Właśnie wtedy dwójka nastolatków zostaje brutalnie zamordowana, a dwoje innych uczestników obozu ginie bez wieści. Nie wiadomo, kto zabił, ani co się stało z zaginionymi osobami.
Po 20 latach od tragedii prokurator Paul Copeland, brat zaginionej w lesie Camille, nadal nie może pogodzić się z utratą siostry. Jego życie zmienia się, a nadzieja znów zaczyna się tlić, gdy pewnego dnia w Nowym Jorku, w zastrzelonym mężczyźnie rozpoznaje drugą z zaginionych osób.
Fabuła powieści została przeniesiona na grunt polski i zekranizowana w formie serialu. Od 12 czerwca możemy oglądać produkcję na platformie Netflix. W serialu występują m.in. Grzegorz Damięcki, Agnieszka Grochowska, Wiktoria Filus, Jacek Koman czy Ewa Skibińska.
Prawda, że wszystko to wygląda całkiem ciekawie? Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak tylko brać się za czytanie, a potem oglądać, oglądać, oglądać…!
0 Comments