Czy warto słuchać audiobooków?
„Audiobooki są dla leniwców, którym nie chce się czytać PRAWDZIWYCH książek” – takie opinie można usłyszeć od przeciwników słuchania książek. Ale czy aby na pewno audiobooki są złe? Czy należy je krytykować bez uprzedniego zapoznania się z tematem? W żadnym wypadku nie! Audiobooki mają bowiem wiele zalet. Jakich? Najważniejsze z nich poznasz w poniższym wpisie.
Czym są audiobooki?
Audiobooki bywają mylone z podcastami, choć to zupełnie inna para kaloszy. Audiobooki to po prostu zapis głosu lektora, który odczytuje treść książki. Słuchanie zamiast czytania ma oczywiście pewne mankamenty, np. lektor narzuca nam poniekąd interpretację wydarzeń – np. czyta z wybraną przez siebie intonacją czy dramaturgią, co ma wpływ na nasz odbiór zdarzeń. Poza tym tekst słuchany może przyswajać się nieco gorzej niż czytany. Jednak czy należy całkowicie rezygnować z poznania danej pozycji, jeśli nie ma się na nią czasu, zamiast wysłuchać audiobooka? Zdecydowanie nie!
Audiobooki na ratunek zapracowanym
Świat pędzi do przodu. Z roku na rok (a nawet z miesiąca na miesiąc) przybywa nam zajęć – zarówno zawodowych, jak i tych „pozaszkolnych”. Przybywa też ciekawych pozycji książkowych. Chcemy dowiadywać się coraz więcej i czytać coraz więcej, ale nie wystarcz nam na to czasu.
Naprzeciw takim okolicznościom wychodzą audiobooki. Możesz ich słuchać w samochodzie, podczas wykonywania domowych obowiązków czy podczas spacerów, łącząc przyjemne z pożytecznym. ?
Audiobooki świetnie sprawdzają się także podczas podróży pociągiem, autobusem czy samolotem.
Zrelaksuj się, słuchając opowieści
Możesz słuchać audiobooków, wykonując inne czynności lub dać się całkowicie pochłonąć. Wybierz książkę ze swojego ulubionego gatunku, połóż się wygodnie na kanapie lub w wannie i po prostu wejdź w opowiadaną Ci historię.
Rozwijaj wyobraźnię z audiobookami
Być może część z nas pamięta czasy dzieciństwa, kiedy słuchało się ulubionych baśni i opowiadań nagranych na kasety magnetofonowe. Tak, to też były audiobooki. ? Pamiętasz, jakie emocje temu towarzyszyły? W głowie rysowały się obrazy, na skórze pojawiały się dreszcze, a dzięki dobrej narracji można było przenieść się do innego świata.
Audiobooki słuchane w dorosłym życiu działają podobnie. Dobra historia czytana przez Piotra Fronczewskiego, Agatę Kuleszę, Annę Dereszowską, Edytę Jungowską, Krzysztofa Gosztyłę, Mariusza Bonaszewskiego czy Jacka Rozenka potrafi zadziałać na wyobraźnię!
Poznaj nowe interpretacje
Słuchanie audiobooków to także możliwość poznania innej, nowej interpretacji książki. Nawet jeśli już czytałeś jakąś pozycję, możesz wysłuchać jej jeszcze raz, a dzięki narracji lektora spojrzeć na historię z innej perspektywy.
Ucz się języków obcych
Możesz słuchać audiobooków w obcych językach, by doskonalić swoje umiejętności językowe. Książki są czytane przez lektorów w sposób wyraźny i zrozumiały, dzięki czemu stosunkowo łatwo jest przyswoić prezentowane treści (w zależności od Twoich zdolności i oczywiście tematyki książki).
Spróbuj i przekonaj się, czy audiobooki to forma odpowiednia dla Ciebie.
0 Comments