Terapia małżeńska – dla kogo jest przeznaczona i jakie daje efekty?
Terapia małżeńska, nazywana także psychoterapią par, to jedna z najskuteczniejszych metod ratowania związku, w przypadku pojawienia się problemów. Głównym celem terapii małżeńskiej jest wypracowanie wspólnych sposobów komunikacji, zrozumienie drugiej osoby i rozwiązanie konfliktów.Kopiuj HTML Kopiuj tekst
Kto powinien się zgłosić na terapię małżeńską?
Terapia małżeńska przeznaczona jest zarówno dla par, będących w związkach partnerskich, jak i dla małżeństw. Z tej formy psychoterapii mogą skorzystać zarówno osoby z długim stażem po ślubie, jak i takie, które dopiero co zorganizowały wesele. Terapia małżeńska polega na rozwiązaniu różnych problemów i konfliktów, które uniemożliwiają odpowiednie funkcjonowanie w związku. Psycholog stara się zrozumieć źródło trudności partnerów i pomóc w znalezieniu wspólnego rozwiązania. Na terapię małżeńską mogą zgłosić się pary z różnymi problemami, a wśród trudności można wyróżnić:
- zdrady małżeńskie,
- kłopoty emocjonalne,
- problemy finansowe,
- brak poprawnej komunikacji,
- pojawianie się myśli u jednego lub obojga partnerów o rozstaniu lub rozwodzie,
- kłopoty seksualne,
- niewłaściwe relacje z rodzicami współmałżonka, tzw. syndrom nieodciętej pępowiny,
- przeżycie poronienia lub informacji o niepłodności.
Terapia małżeńska umożliwia zrozumienie sedna problemu, przepracowanie trudnych emocji i stosunkowo szybkie uporanie sobie z trudnościami. Pomocna jest tutaj odpowiednia postawa psychoterapeuty, zastosowane przez niego techniki i ćwiczenia, a także motywacja partnerów do zmian.
Efekty terapii małżeńskiej
Efekty psychoterapii par zależą od wielu różnorodnych czynników, wśród których można wyróżnić rodzaj problemu, czas jego trwania, a także sposób komunikacji między partnerami i ich motywacja. Warto zaznaczyć, że osoby, które mają podobne potrzeby i chcą wspólnie naprawić swój związek, mają największe szanse na powodzenie terapii. Zgodnie z wynikami badań, terapia małżeńska jest jednym z najbardziej skutecznych działań, które mogą podjąć partnerzy w kryzysie. Stwierdzenie, czy psychoterapia dała odpowiednie efekty, zależy oczywiście od celu, który na początku postawili sobie małżonkowie. Dla niektórych głównym celem jest przetrwanie dalej w związku, dla innych poprawa komunikacji, a jeszcze dla innych przepracowanie danego programu. Partnerzy, którzy zastanawiają się nad podjęciem terapii małżeńskiej powinni jak najszybciej zdecydować się na tę formę oddziaływań psychologicznych i rozpocząć spotkania stacjonarne lub wirtualne z psychologiem. W ten sposób można szybko rozwiązać problemy i zapobiec kolejnym trudnościom w związku.
0 Comments