Wychowanie w myśl Montessori – o czym musicie pamiętać?
Każdy rodzic chce dla dziecka jak najlepiej. Oczywiście poza miłością bardzo ważne jest samo wychowanie, a więc tworzenie pewnych zasad, wszak jak wiemy to bezstresowe nie zawsze się sprawdza, być może z powodu tego, że opiekunowie nie do końca zrozumieli same założenia. Ale na ten temat można pisać długie referaty. My dziś skupimy się na całkowicie rozwijającym podejściu, a mianowicie wychowaniu w myśl koncepcji Montessori. Już teraz wszystkich rodziców zachęcamy do wyboru książek dla dzieci od Nowa Era.
O twórczyni słów kilka
Nie będziemy przytaczać biografii Marii Montessori, ale warto jednak wiedzieć, że ta wybitna kobieta była pierwszą Włoszką, która uzyskała tytuł lekarza. W swojej pracy kierowała się poświęceniem dla innych i zwracaniem szczególnej uwagi na potrzeby dzieci. Jej koncepcja była zupełnie odmienna od koncepcji wychowania XIX wieku, gdzie dominowała dyscyplina i autokratyzm. Montessori uważała, że dziecko jest indywidualną jednostką, której potrzeby są bardzo ważne, dlatego rodzice i nauczyciele powinni je obserwować, aby zauważyć jakimi umiejętnościami dysponuje, wszak każdy z nas jest wyjątkowy.
Demokratyzm w myśl Montessori
Można rzec, że wychowanie w koncepcji Montessori w dużej mierze jest podobne do stylu wychowania nazywanego demokratycznym. Przede wszystkim dziecko ma możliwość decydowania o sobie, choć być może wydaje się to dosyć szokujące, to tak naprawdę nic w tym dziwnego. Otóż rodzic czy nauczyciel ma pełnić rolę przewodnika osoby, która zachęca, motywuje, ale absolutnie nie dyryguje, ani też nie nakazuje określonych zachowań. Dziecko ma prawo uczyć się tego czego chce, wszak wychowanie ma być zgodne z naturą dzieci. Oczywiście nie chodzi także o pozostawienie dziecka samego w sobie, bardziej ma to na celu uczenie kreatywności, niezależności i pewności siebie. W tym przypadku każde dziecko jest jedyne w swoim rodzaju, a więc do roli opiekuna należy przede wszystkim obserwowanie swojej pociechy, aby kierunki rozwoju zauważyć i zapewnić mu potrzeby, które są niezbędne. Ale to wszystko odbywa się na zasadzie motywacji, bez roli nadrzędnej rodzica w stosunku do dziecka. Rodzice jednocześnie muszą tworzyć przyjemne otoczenie dla dzieci, które będzie także sprzyjać ich kreatywności. A więc rzeczy dziecka nie powinny mieć tylko i wyłącznie jednego miejsca. W każdym pokoju dziecko musi czuć się dobrze, a więc w każdym powinny znajdować się jego rzeczy. Nawet jeżeli niespecjalnie przepadamy, gdy dzieci roznoszą zabawki po całym domu, to jednak nic w tym złego, pod warunkiem że zostawiają je w danym miejscu by ponownie się bawić. Co także nie wyklucza uczenia dzieci porządku czy przestrzegania zasad społecznych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w grupie.
Rodzicu pamiętaj o kosmicznym wychowaniu
Słysząc kosmiczne wychowanie wielu rodziców nie wie czego się spodziewać. Otóż pod tym pojęciem kryje się wychowanie społeczne, wychowanie środowiskowe oraz edukacja ekologiczna. Celem jest tutaj wychowania jednostek indywidualnych, ale jednocześnie kreatywnych, które są częścią grupy społecznej, a jednocześnie kierują się szacunkiem i zrozumieniem drugiej osoby, a także empatią. A więc nauka, którą rodzice przekazują dzieciom powinna opierać się na przykładach. Jednym z nich jest przedstawienie, że piękna roślina daje tlen i cieszy oczy, wszak zachwycamy się jej estetyką, jednak bez pielęgnacji niestety uschnie.
Kreatywna zabawa jest ważna
Dzieci nie powinny być pozostawione same sobie. A więc spędzanie czasu przez komputerem nie wchodzi w grę. Wszystkie zabawy powinny być rozwijające i interesujące, a także pobudzające kreatywność. Ważne, by rodzice także brali w nich udział. Wspólne układanie klocków, ale i zabawy z piaskiem kinetycznym są dla dziecka przyjemne, ale i je rozwijają. Bardzo ważną rolę odgrywają także książki dla dzieci, nawet jeśli nie potrafią jeszcze czytać. Polecamy Wam książki dla dzieci od wydawnictwa Nowa Era.
Wychowanie w myśl Montessori jest świetnym wyborem. Jeżeli jesteście zwolennikiem tej myśli pedagogicznej, to możecie również zapisać dziecko choćby do przedszkola prowadzonego w myśl tej koncepcji.
0 Comments