Dlaczego ważna jest nauka czytania ze zrozumieniem?
W Polsce już w 1958 roku zaczęto likwidować wtórny analfabetyzm, tak że obecnie jest on traktowany jako zjawisko marginalne. Ale pomimo tego, że wszyscy umiemy pisać i czytać to niestety wiele osób ma problem ze zrozumieniem czytanego tekstu, co choćby pokazują wyniki matur z języka polskiego. Dlatego wraz z reformą oświaty zmienił się także sposób nauczania. Otóż nacisk ma być kładziony na efektywność, a nie uczenie się na pamięć. Dlatego dużą rolę odgrywają ćwiczenia z rozumienia tekstów. A czy ktoś z Was zastanawiał się, dlaczego tak ważna jest nauka czytania ze zrozumieniem? Bo my tak i oto nasze wnioski.
Czytanie ze zrozumieniem – ważne dla ucznia, studenta, pracownika, każdego człowieka
Warto uczyć się czytać ze zrozumieniem, gdyż jest to umiejętność, która przydaje się w każdym wieku. Chcąc zdawać rozszerzoną maturę z języka polskiego należy wiedzieć, że wymagana jest interpretacja teksu literackiego, który nie zawsze jest łatwy, ale dobry wynik z matury pozwoli Ci dostać się na dobre studia np. z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Tak naprawdę logiczne myślenie jest zawsze wymagane, a umiejętność czytania ze zrozumieniem się w nie wpisuje. Zatem warto czytać i analizować słowo. Tym bardziej, że do dyspozycji masz świetny podręcznik „Język polski ponad słowami”. Na studiach nikt nie poda Ci wiedzy na przysłowiowej tacy, lecz samemu musisz dążyć do jej zdobycia. Wykonując notatki, które przydadzą Ci się do nauki na kolokwium koniecznie musisz analizować tekst czy przekaz, wykonywać z nich streszczenia i „wyłapywać” najważniejszych informacje, a to wymaga właśnie tej umiejętności.
Czytanie ze zrozumieniem kluczem do sukcesu zawodowego
Aby osiągnąć sukces zawodowy trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje. Zatem chcąc piąć się po drabinie awansu należy odznaczać się merytoryczną wiedzą i dużymi umiejętnościami. Tutaj również bez umiejętności czytania ze zrozumieniem ani rusz, wszak trudno wyobrazić sobie pracownika, który nie potrafi zrozumień ważnego dokumentu, bądź też wykonuje źle projekt. Dlatego tę umiejętność należy ćwiczyć. Wystarczy choćby czytać książki, oczywiście pod warunkiem, że ze zrozumieniem, wszak czytanie dla czytania, bez zrozumienia, żadną przyjemnością nie jest. Również szukając pracy pod właśnie tym kątem jesteśmy oceniani. Niektóre korporacje przeprowadzają testy kwalifikacyjne, gdzie wymagana jest właśnie analiza i interpretacja tekstu czytanego. Również ta umiejętność, bądź jej brak wychodzi podczas rozmowy rekrutacyjnej, gdzie oceniana jest nasza umiejętność odpowiadania na zadane pytania.
Na całe życie
Umiejętność czytania ze zrozumieniem przydaje się nie tylko w szkole, ale również w całym życiu. Otóż wystarczy, że przyjdzie dokument z urzędu skarbowego i już wiele osób ma duży problem z jego zrozumieniem, a przecież jest on napisany w naszym języku ojczystym. No właśnie problem tkwi w braku umiejętności rozumienia tekstu czytanego, który często ma dużo poważniejsze konsekwencje. Wystarczy tylko wspomnieć o umowach kredytowych z parabankami. Zamiast dokładnie przeczytać ze zrozumieniem umowę, to czytamy ją, ale bez zrozumienia, a efektem tego jest wpadnięcie w poważne długi. Jak to mówią „czym skorupka za młodu nasiąknie”… Dlatego już dzieci należy uczyć rozumienia czytanego tekstu.
Czytanie ze zrozumieniem = logiczne myślenie
Analizowanie jest od nas wymagane na co dzień, nie tylko w pracy. Dlatego nawet podczas rozmów, słuchając pytania powinniśmy myśleć nad odpowiedzią. Ale problem z czytaniem słowa pisanego ma konsekwencje w rozumieniu słowa mówionego. Zatem umiejętność czytania ze zrozumieniem ściśle łączy się z logicznym myśleniem. A jak wiadomo analiza, interpretacja słów oraz logiczne myślenia wpływają na sposób naszego postrzegania, a także tego, jak jesteśmy postrzegani przez innych, a przecież nikt z nas nie chce być uważany za „zaściankowego”.
Na naukę czytania ze zrozumieniem nigdy nie jest za późno. Dlatego warto czytać nie dla samego czytania, ale dla informacji, które można uzyskać. Wszak czytanie poszerza wiedzę i horyzonty, a także sprawia, że jesteśmy bardziej elokwentni. Zatem jeżeli przygotowujesz się do matury, to koniecznie skorzystać z książki „Język polski ponad słowami”, gdzie możesz poćwiczyć też umiejętność czytania ze zrozumieniem.
0 Comments